لوگو اسب آهنی
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چگونگی عملکرد کلاچ و ترمز موتورسیکلت

دسته بندی :بلاگ 19 اسفند 1400

از زمان طراحی اولین موتور سیکلت ، بسیاری از تغییرات ، تحولات و نوآوری ها طی سالهای توسعه آن شکل گرفته است – اما یک مورد که از ابتدا تا به امروز در موتور سیکلت ها به همین شکل باقی مانده است ، کلاچ و راهی برای متوقف کردن یعنی ترمز می باشد . درست است ، برخی از موتور سیکلت های اتوماتیک در دسترس است ، اما برای ۹۹٪ ما ، یادگیری کنترل یک کلاچ یک مهارت مهم برای تسلط است. این کنترل های اصلی در مکانی استاندارد در موتور سیکلت قرار دارد و این امکان را برای صنعت فراهم می آورد که کنترل های لازم را نسبت به ورودی های اپراتور بسیار حساس کند.

به دلیل حساسیت این کنترل موتورهای مدرن ، شما به عنوان یک موتورسوار باید اطمینان حاصل کنید که مهارت لازم را برای به دست آوردن موتور سیکلت خود در هر زمان به دست آورده اید. ما در مورد آنچه که کلاچ و ترمزها ، مکانهای کنترل موجود و نحوه استفاده از آنها صحبت می کنیم و تمرین هایی را برای شما انجام می دهیم که باعث می شود اعتماد به نفس و مهارت شما تقویت شود.

کلاچ


تقریباً تمام موتورسیکلت ها از یک گیربکس دستی برخوردار هستند که شامل یک کلاچ می باشد. هنگام تدریس در دوره های خود ، می فهمیم که اکثر دانشجویان ما یا نمی دانند یا با این مفهوم که کلاچ چیست ، چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کنند دچار مشکل هستند. حتی با داشتن دانش کار در مورد همه چیز کلاچ ، هر کس در هنگام یادگیری نحوه استفاده از آن ، دردهای در حال رشد دارد. در دوره ای که ما در راکبین تدریس می کنیم ، ساعت ها وقت می گذاریم تا اطمینان حاصل کنیم که افراد از کلاچ راحت استفاده میکنند.

کلاچ یک کنترل / مکانیسم انتقال اتومبیل ( اتومبیل و موتور سیکلت) است که به طور متغیر نیرویی را که موتور در حال تولید است به گیربکس منتقل می کند ، که به نوبه خود به چرخ محرک وصل می شود.

طریقه عملکرد کلاچ؟

دو نوع کلاچ وجود دارد: کلاچ مرطوب و کلاچ خشک.

کلاچ مرطوب

این کلاچ در روان کننده ها / مایعات غده شده است تا به خنک شدن و کاهش سایش و پارگی کمک کند.
بیشتر موتور سیکلت های خیابانی کلاچ مرطوب دارند.


کلاچ خشک

در سیستم کلاچ خشک هیچ روانکاری / مایعات استفاده نشده است. طول کلاچ کوتاه تر است.
طرح های بسیاری از آن وجود دارد ، اما همه آنها به طور عملی بر روی همان پایه های اصلی کار می کنند. معمولاً فقط موتورسیکلت های MotoGP و چند تولید کننده منتخب از آن استفاده می کنند.
سیستم کلاچ بر اساس اصطکاک کار می کند. نمودار زیر فرض اولیه مکانیکی سیستم کلاچ را نشان می دهد.

صفحه ای که به شافت / موتور محرک وصل شده است
جدایی یا گاب
صفحه دیگری که به شافت / انتقال و چرخ محرک وصل می شود

این مکانیزم کلاچ توسط یک اهرم دستی بر روی موتور سیکلت کنترل می شود. هنگامی که اهرم با جدا کردن صفحات کشیده می شود ، اما وقتی اهرم را آزاد می کنید ، صفحات به هم نزدیک می شوند و این امکان را فراهم می کند که یک ارتباط متغیر بین موتور و چرخ را بر اساس فشار وارد کند. و اصطکاک روی کلاچ اعمال می شود. هرچه اصطکاک یا فشار بیشتر باشد ، قدرت بیشتری به چرخ منتقل می شود. که با چقدر اهرم آزاد می شود کنترل می شود. وقتی اهرم به طور کامل آزاد شد ، صفحات کلاچ باید طوری عمل کنند که گویی در کنار هم قرار گرفته اند ، تمام نیروی موتور را مستقیماً به گیرنده و چرخ منتقل می کنند

مبانی استفاده از کلاچ و پیدا کردن منطقه اصطکاک


برای استفاده صحیح از هر نوع سیستم کلاچ ، باید با چیزی به نام منطقه اصطکاک آشنا شوید. منطقه اصطکاک بخشی از سفر اهرم کلاچ است که در واقع تماس و انتقال قدرت موتور به چرخ را به صورت اولیه آغاز کرده و به تدریج افزایش می دهد.

از هر چهار انگشت استفاده کنید

به عنوان موتورسوار جدید ، شما می خواهید مطمئن شوید که از هر ۴ انگشت برای کشیدن و رها کردن کلاچ استفاده می کنید.

شما نمی خواهید مسیر اهرم را با برخی از انگشتان دست خود کنترل کنید ، زیرا این امر ممکن است کنترل شما را نیز محدود کند.
هنگام استفاده از ۴ انگشت ، به طور معمول کنترل كلاچ را انجام می دهید زیرا در استفاده از كل دست خود از مهارت بیشتری برخوردار هستید.
به جاده توجه کنید ، نه به کنترل دستان خود

از نگاه کردن به اهرم های کلاچ و ترمز جدا خودداری کنید. آنها جایی نمی روند و نگاه کردن شما به آنها کمکی نمی کند.

به ارامی عمل کنید.


آخرین توصیه این است که تمام تلاش خود را برای آرامش بدن انجام دهید. افرادی که در یک موتور سیکلت دچار تنش می شوند ، تمایل دارند مشکلات سواری را با سرعت انجام دهند.

سردرگمی کلاچ

استفاده و درک نحوه عملکرد کلاچ می تواند برای بعضی ها گیج کننده باشد. بیشتر اوقات فقط یک دیدگاه متفاوت و یا روش متفاوت برای توضیح آن برای شخصی در نظر گرفته می شود. در اینجا دیدگاه دیگری وجود دارد که در صورت درک مشکلات با خواندن کنترل موتور کلاچ و منطقه اصطکاک ممکن است به شما کمک کند .

موتور سیکلت بدون کلاچ

بیشتر موتور سیکلت ها گیربکس دستی با سیستم کلاچ هستند.

انتقال CVT

با این وجود چند موتور سیکلت مانند ویو که از انتقال CVT یا “انتقال مداوم متغیر” استفاده می کنند وجود دارد که نیازی به تعویض یا چنگ زدن به بخشی از موتور ندارد.

انتقال DCT

بعضی از مدلهای جدید موتور سیکلت دارای اصطلاح انتقال گیرنده DCT یا “انتقال دو کلاچ” هستند که در آن جابجایی توسط رایانه انجام می شود و توسط سوئیچ هایی که معمولاً در دستگیره ها وجود دارد قابل عبور است.

عادت به حساس بودن نقطه اصطکاک

وقت آن است که اعتماد خود را جلب کنید و آماده حرکت در حدود ۳۰۰ متر باشید:

فضایی بی نظیر و مسطح پیدا کنید.
برای این تمرین فقط قرار است ۳۰۰ یا ۵۰۰ متر حرکت کنیم ، لازم نیست فضای بزرگی باشد.
سوار موتور خود شوید و استارت بزنید.
موتور را در موقعیت آماده حرکت قرار دهید.
فقط یک یادآوری: موقعیت مکانی در جایی است که موتورسیکلت را در حالت دنده قرار دهید و کلاچ آن قطع شده است ، پای راست را بر روی پدال ترمز عقب اعمال شده ، پای چپ خود را روی زمین و سر به بالا نگاه کنید (نگاهی به کنترل های خود ندارید).
پای چپ خود را به جلو و تا آنجا که می توانید راحت کنید. این امر به موتورسیکلت اجازه می دهد کمی در حالی که پای خود را به سمت پایین دارید حرکت کند.
کلاچ خود را به آرامی آزاد کنید تا جایی که شروع به حرکت رو به جلو کند.
حرکت را به جلو فقط در مورد یک پا ادامه دهید یا اینکه پای شما فقط از وضعیت آماده اصلی گذشته باشد. برای متوقف کردن کلاچ را بکشید. اگر کلاچ را آزاد کردید و خیلی سریع به سرعت حرکت کردید ، می توانید از ترمز عقب برای متوقف کردن استفاده کنید.
کلاچ را در تمام راه با این وجود از بین نبرید.
توجه: هدف از این تمرین این است که مکان اصطکاک را پیدا کنید و به شما امکان دهد تا برخی از تمرینها را در منطقه اصطکاک انجام دهید و همچنان حرکت کنید. اگر مجبورید از ترمزهای خود برای جلوگیری از اشتباه استفاده کنید ، اشتباه انجام دهید. برای این تمرین به هیچ وجه از دریچه گاز استفاده نکنید.

ترمز موتورسیکلت


هنگام استفاده از ترمزهای موتور سیکلت در مقابل دوچرخه معمولی ، باید وقت خود را صرف کرده و مهارتهای خود را درست مانند آنچه برای کنترل اهرم کلاچ در نظر گرفته اید ، تقویت کنید.

موتور سیکلت های خیابانی به قدری سنگین تر از دوچرخه پدالی هستند که بیشتر مردم عادت دارند از آن استفاده کنند ، بنابراین قدرت ترمز و حساسیت موتور سیکلت ها اغلب افراد را غافلگیر می کند.

موتورسیکلت ها نیز هنگام ترمز با اتومبیل متفاوت هستند. اکثریت قریب به اتفاق موتورسیکلت ها دارای ترمزهای جلو و عقب جداگانه ای هستند زیرا همیشه نباید از هر دو ترمز استفاده کرد.

ترمزهای جلو


ترمز جلو همان اهرم دستی است که در سمت راست میل فرمان قرار دارد. این امر در حرفه سواری شما بسیار مهم خواهد بود.

ما از برخی از دانشجویانمان شنیده ایم که به آنها گفته شده که هرگز از ترمز جلو استفاده نکنید زیرا خطرناک است. ترمز جلو فقط برای راکبینی خطرناک است که نمی دانند چگونه از آن استفاده کنند.

تحت استفاده منظم از یک موتور سیکلت متوسط ​​، ۷۰٪ از قدرت متوقف شدن شما از ترمز جلو و حتی بیشتر در موتور های با کارایی بالا است. این امر به دلیل انتقال وزن به لاستیک جلو هنگام ترمزگیری است.

دلیل اینکه برخی از موتورسوار ها ممکن است ترمز جلو را خطرناک بدانند این است که هیچ کس به آنها یاد نداده که چگونه از آن به درستی استفاده کنند.

  • در هنگام استفاده از ترمز جلو ، این دستورالعمل ها را رعایت کنید:

هنگام استفاده از ترمز جلو لازم نیست قدرت زیادی بکار گیرید و با فشار متوسط روی اهرم ترمز میتوانید سرعت خود را کاهش دهید.
هنگام اعمال ترمز جلو ، باید در اهرم حرکتی، ناحیه بسیار مرده (خلاصی) وجود داشته باشد ، بنابراین مراقب باشید.
تکنیکی که ما هنگام یادگیری اولین بار برای کنترل ترمز جلو ، به دانش آموزان می آموزیم ، اعمال فشار یکبار بر روی اهرم است . این امر از استفاده بیش از حد جلوگیری می کند و باعث می شود کار ترمز قابل پیش بینی تر باشد.
تکنیک هایی وجود دارد که به شما امکان می دهد از ترمزهای جلوی خود استفاده کنید در حالی که به عنوان یک موتور سوار جدید به نفع شماست که از استفاده از ترمز جلو در هنگام حرکت خودداری کنید .
ترمزهای عقب موتور سیکلت
ترمز عقب را می توان در جلوی پای راست پیدا کرد. ترمز عقب ممکن است همان قدرت ترمز جلو را نداشته باشد اما از نظر کارایی بیشتر و به همان اندازه مهم است.

ترمز عقب تنها با تولید حدود ۳۰٪ قدرت توقف می تواند عملا در هر وضعیت استفاده شود.

استفاده از ترمز عقب بسیار اسان است. تنها کاری که باید انجام دهید با استفاده از نوک پای خود فشار تدریجی روی ترمز اعمال کنید.

ترمز عقب برای قبل از توقف مناسب است: می توان از آن در سرعت کم برای تثبیت موتور استفاده کرد و مانور آن را آسان تر کرد – ایده آل برای پارکینگ ها ، مناطق کم سرعت.

نحوه استفاده از کلاچ و ترمز

شما به یک جاده مسطح یا پارکینگ احتیاج دارید.
موقعیت مکانی قبلی را انتخاب کنید.
حتماً هنگامی که حرکت می کنید ، پای چپ خود را بر روی جاپایی قرار دهید.
با سرعت ۱۰-۱۵ کیلومتر در ساعت حرکت کنید.
کلاچ را بکشید.
هر دو ترمز را به طور یکنواخت و به تدریج بگبرید تا زمانی که شما متوقف شوید. فراموش نکنید که هنگام متوقف کردن ، پا را زمین بگذارید.
فقط تمرین کنید که پای چپ خود را روی زمین قرار دهید زیرا باید از پای راست خود برای ترمز عقب استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که چشم خود را بالا نگه دارید
بزرگترین مسئله ای که ما می بینیم دانش آموزان در طول تمریناتی مانند این انجام می دهند که همیشه به کنترل خود نگاه می کنند. حتما چشم خود را حفظ کنید.

ترمز جلو با استفاده از کلاچ و به طور خاص ، دشوارترین کنترل برای تسلط است. مطمئن باشید که وقت خود را برای تمرین این مهارت ها سپری می کنید و تلاش می کنید هر بار که سوار شوید بهتر عمل کنید.

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: