لوگو اسب آهنی
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

قطعات اصلی موتورسیکلت و کاربرد انها

دسته بندی :بلاگ 13 اسفند 1400

کلاچ


اهرم کلاچ در جلوی دسته چپ در امتداد فرمان قرار دارد.

برای استفاده از اهرم کلاچ: از دست چپ خود استفاده کنید تا بتوانید اهرم کلاچ را به سمت دستگیره تغییر دهید.

با استفاده از این دسته کنترل، قدرت از موتور به چرخ عقب هدایت داده میشود می شود.

ترمز جلو


ترمز جلو در جلوی دسته راست در امتداد فرمان قرار دارد.

برای استفاده از ترمز: از دست راست خود برای اعمال / کشیدن اهرم ترمز به سمت دسته فرمان استفاده کنید.

  • فشاری که به اهرم ترمز وارد می شود ، مستقیماً نیروی ترمز را روی چرخ جلو وارد می کند.

اهرم گاز


دسته گاز در دستگیره سمت راست قرار داده شده است

برای استفاده از گاز: دست راست را روی دسته فرمان بچسبانید و دستگیره را به سمت خود بپیچانید.

برای استفاده از گاز: فشار به اهرم گاز موتورسیکلت باعث قدرت بیشتر و همنچنین مصرف سوخت بیشتر میشود.

لوازم جانبی


کتی کلاچ و ترمز با قبلیت تنظیم درجه فاصله: این لوازم جانبی این امکان را می دهد تا افرادی با دست های کوتاه تر و یا افرادی که می خواهند تنظیم کنند تا چه حدی باید برسند قابل تنظیم باشد.

کتی های دستی :

این نوع اهرم با کوتاه کردن طول اهرم ، شخصی سازی کنترل های شما را انجام می دهد تا نیاز به تعداد انگشتان کمتر برای کنترل باشد (به طور معمول فقط برای استفاده از ۲ انگشت مجاز است ).

  • این نوع از لوازم جانبی / معمولاً توسط افرادی استفاده میشود که موتور سیکلت های مسابقه ای را هدایت می کنند (برای اکثر سواران این حالت مخصوصاً برای سواران خیابانی جدید توصیه نمی شود).

دستگیره سواری :

هر موتورسیکلت دارای دو دسته دستی است که در هر طرف آن قرار دارد ، اما اندازه و یک ظاهر طراحی شده در آن بسته به نوع موتور شما می تواند متفاوت باشد. معمولاً برای مقاصد زیبایی شناختی ، دسته ها را می توان برای سبکهای مختلف تغییر داد.

دلایل دیگر تغییر کاربری دستی عبارتند از:

برای گرفتن یا اندازه سایزهای مختلف
برای افزودن ویژگی مانند گرمکن فرمان


قفل دریچه گاز و کروز کنترل :

قفل های دریچه گاز معمولاً وسایلی هستند که بر روی دستگیره دریچه گاز سوار می شوند تا از بازگشت دریچه گاز به حالت خنثی یا بیکار جلوگیری کنند و هنگامی که این کنترل از کار خارج شد ، RPM را حفظ خواهید کرد که سرعت مورد نظر خود را حفظ کند.

کنترل واقعی کروز بعد از این واقعیت به دلیل میزان کار لازم جهت نصب صحیح ، به ندرت افزوده می شود.

کنترل پا
پدال ترمز عقب
این کنترل پدال ترمز در جلوی پایه سمت راست قرار دارد.
استفاده از پدال ترمز عقب: با استفاده از پای راست خود ، روی پدال فشار دهید.
هرچه نیروی بیشتری در پدال ترمز استفاده شود ، قدرت ترمز بیشتر به چرخ عقب تحویل داده می شود.

Shifter


گیربکس کنترل دنده در موتورسیکلت است که دنده های انتقال را به بالا یا پایین تغییر می دهد . اسکوتر و چند موتور سیکلت اتوماتیک ممکن است این کنترل را نداشته باشند . همچنین برخی موتور سیکلت ها وجود دارند که به عنوان گزینه ای دست و پا یا دکمه ای در حال تغییر هستند اما تعداد کمی هستند.

اهرم تعویض دنده در جلوی پای پیاده سمت چپ قرار دارد.
استفاده از تغییر دنده: با پای چپ خود و با استفاده از نوک پای خود برای پایین آمدن به پایین و از قسمت پایانی پایه “پایه ناحیه انگشتان پا” استفاده کنید تا روی اهرم فشار دهید تا دنده را تغییر دهید.
گیربکس دنده به صورت متوالی کار می کند ، به این معنی که شما باید هر دنده را طی کنید و نمی توانید از آن پرش کنید . اهرم خود مانند یک چرخ دستی عمل می کند ، پس از تغییر دنده ها به سمت بالا یا پایین ، باید اجازه دهید اهرم خود را به حالت وسط تنظیم کند تا دوباره بتوانید دنده ها را تغییر دهید.

لوازم جانبی


پروتکشن : به طور معمول کناره موتور نصب شده به شاسی اصلی موتورسیکلت برای محافظت از سوار و موتور سیکلت در صورت سقوط یا تصادف قرار دارد یک موتور سیکلت. معمولاً در موتورسیکلتهای سبک دیده می شود.


پروتکشن : بیشتر در موتورهای ورزشی مشاهده میشود.

کنترل های الکترونیکی


چراغ های راهنما:

کنترل های چراغ راهنما معمولاً در سمت چپ فرمان وجود دارد ، به طور مستقیم در کنار دستگیره سمت چپ برای دسترسی آسان از دست چپ شما. برای روشن کردن چراغ راهنما ، اهرم را به صورت چپ یا راست حرکت می دهید تا در آن جهت سیگنال بزنید. برای لغو سیگنال ، دکمه را به جهت مخالف فشار دهید.

چراغهای جلو:

کنترل چراغهای جلو در ماژول کنترل سمت چپ مشاهده می شود و بیشتر اوقات سوئیچ جابجایی بین لامپ (چراغ در حال اجرا به طور منظم) و پرتوی زیاد است (اجازه می دهد تا چراغ جلو بیشتر بدرخشد).

سوئیچ موتور

Engine / Emergency Kill یک سوئیچ ضامن است که جریان برق به موتور را فعال یا غیرفعال می کند .

این سوئیچ جابجایی معمولاً در ماژول کنترل الکترونیکی سمت راست و مستقیم در کنار دسته راست پیدا می شود. و با علائم برچسب زده می شود یا به طور روشن با خاموش یا روشن برچسب گذاری می شود .

دکمه استارت:

دکمه شروع به طور معمول در قسمت کنترل سمت راست کنار Handgrip پیدا می شود. دکمه فشار به طور معمول دارای نمادی است که در سمت چپ یا با نشان ” شروع ” نشان داده شده است .

فناوری و لوازم جانبی:

بیشتر موتورسیکلت ها فقط با کنترل های الکترونیکی ذکر شده در بالا همراه هستند ، اما تولید کنندگان و دارندگان محدود به این استانداردها نیستند. سازندگان مانند هوندا کل ویژگی های ذکر شده در زیر را در لیست گلدنینگ خود دارند و بیشتر گزینه های ذکر شده در زیر گزینه هایی برای اضافه کردن موتور سیکلت توسط سازندگان شخص ثالث هستند.

GPS
معکوس
استریو
ارتفاع سواری / سختی
رادیو CB
دستگیره های گرم
کنترل مکانیکی


ساسات:

هنگام شروع کار موتور سرد استفاده می شود تا شروع راحت تری داشته باشد.
اگر یک موتور سیکلت دارای ساسات است ، به دنبال نمادی است که در سمت چپ قرار دارد. ممکن است دشوار باشد که مکان و روش فعال سازی آن بسته به مدل می تواند متفاوت باشد. برای روشن شدن به دفترچه مالک مراجعه کنید.

شیر بنزین:

شیر بنزین به طور معمول درست در زیر مخزن بنزین در سمت چپ قرار دارد و بیشتر به عنوان یک سیستم اخطار سوخت کم مصرف می شود و برای متوقف کردن جریان سوخت نیز استفاده می شود.


کلید احتراق Ignition Key:

کلید می تواند در چند مکان بر روی موتور سیکلت قرار داشته باشد اما معمولاً در اطراف فرمان یا کنار موتور قرار دارد. روشن کردن کلید باعث می شود برق به بقیه موتورسیکلت منتقل شود. (بسته به نوع ساخت و مدل ممکن است گزینه های دیگری مانند “قفل” یا “Acc” داشته باشید).


اجزای اصلی


مخزن سوخت یا باک

  • مخزن سوخت در بیشتر موتورسیکلت های خیابانی بین صندلی فرمان و سواران ، بالاتر از موتور یافت می شود.
  • برای پر کردن مخزن بنزین ، بسیاری از موتور سیکلت ها به شما نیاز دارند که از کلید موتور سیکلت استفاده کنید تا درپوش را در بالای مخزن باز کنید. در هنگام پر کردن حتماً مخزن را به آرامی پر کنید تا از ریخت و پاشیدن جلوگیری شود.
  • خنک کننده
  • کلیه موتورسیکلت ها به گرما احتیاج دارند و نیاز به سیستم خنک کننده دارند. موتور سیکلت ها معمولا از مایع (یا خنک کننده رادیاتور) و خنک کننده هوا استفاده میکنند.

مایع رادیاتور:

بیشتر در موتورسیکلت های بزرگتر یافت می شود. این سیستم خنک کننده با استفاده از شیلنگ هایی که در داخل موتور حرکت می کنند ، گرما را جذب کرده و آن را از طریق رادیاتور تخلیه می کند. این روش خنک کننده کارآمدتر است و باعث می شود موتورسیکلت ها به راحتی در هنگام ترافیک سنگین به دلیل گردش مداوم مایعات بیش از حد گرم نشوند. قرار گرفتن رادیاتور بسته به مدل می تواند متفاوت باشد.
خنک کننده هوا: این نوع خنک کننده به حرکت هوا در حال عبور از باله های دفع گرما متصل به موتور متکی است. اگر در حال حرکت نیستید ، احتمالاً موتور به خصوص در روزهای گرم از قبل گرم تر می شود.


لاستیک موتورسیکلت:

بسته به نوع سواری که انجام می دهید و چه سبکی از موتورسیکلت را سوار می شوید ، لاستیک ها در اندازه ها و شکل های مختلفی وارد می شوند. این لاستیک ها عموماً عبارتند از:

لاستیک های خارج از جاده:

لاستیک های خارج از جاده لاستیک های knobby هستند که به منظور گرفتن ماسه و زمین سست برای حفظ کشش است.

لاستیک های خیابانی

لاستیک های خیابانی به معنای مساحت زیاد در جاده برای بهترین کشش هستند .

لاستیک های دوگانه اسپرت :

لاستیک های اسپرت دوبل بین لاستیک های خیابانی و خارج از جاده است. آنها هنوز هم سرگرم کننده هستند اما مساحت بیشتری را در بر گرفته و گرد شده اند تا هنگام رانندگی در یک جاده آسفالت لرزش زیادی وجود نداشته باشد.

رینگ

رینگ ها معمولاً در دو سبک یافت می شوند:

رینگ های پره ای :

از رینگ های اسپک دار اغلب در موتورسیکلت های سبک تر استفاده می شود. چند پین تحت فشار ، لاستیک / حاشیه بیرونی را به حالت تعلیق در می آورد.


رینگ های سخت / جامد :

رینگ های سخت دقیقاً مانند بیشتر رینگ های اتومبیل است. یک تکه و استایل مطابق با مدل موتور سیکلت.
فناوری و لوازم جانبی:
لاستیکها همچنین می توانند ترکیب لاستیک مختلفی داشته باشند تا سبک های مختلف سواری را در خود جای دهند.

نرم برای مسابقات پیچ زیاد
برای مسافت طولانی سخت است
لاستیک های دو ترکیب برای بهترین های هر دو مورد.


انواع سیستم ترمز:


با استثنائات اندک ، موتورسیکلت ها دارای ترمز و ترمز جداگانه ای برای چرخ جلو و چرخ عقب هستند . در مقایسه با چرخ عقب ، قدرت ترمز بهتری در چرخ جلو لازم است ، بنابراین اغلب ترمزهای بزرگتر یا دوتایی را روی چرخ جلوی مقابل در مقابل خواهید دید .

دو نوع سیستم ترمز برای موتور سیکلت ها وجود دارد:

ترمزهای دیسکی:

این نوع ترمز برای اکثر موتور سیکلتها مخصوصاً موتورهای بزرگ حاکم است زیرا ترمزهای دیسکی توانایی ترمزگیری قابل توجهی دارند.


ترمز کاسه ای:

این نوع ترمز بود که قبل از ترمز دیسک استفاده می شد. ممکن است برخی از تولید کنندگان از استفاده از این نوع ترمز در موتورسیکلت های کوچکتر یا ترمز عقب استفاده کنند ، زیرا ترمز عقب تقریباً به اندازه قدرت ترمز استفاده نمی کند.


جک


تقریباً تمام موتورسیکلت های خیابان با یک پایه جانبی مجهز شده اند. و همیشه در سمت چپ است و تقریباً زیر پاها است.

جک ایستاده :

همه موتورسیکلت ها این را ندارند.

انواع کمک فنر


کمک فنر جلو:

اکثریت قریب به اتفاق موتور سیکلت ها از قطب های دوتایی جذب شوک یا “چنگال” برای اتصال قسمت جلوی دوچرخه به چرخ های جلو استفاده می کنند. این چنگال ها بیشترین تأثیراتی را که در هنگام موتورسواری رخ می دهد جذب می کنند.


تعلیق عقب:

طراحی تعلیق عقب می تواند بسیار متفاوت از سیستم تعلیق جلو باشد. در بعضی از موتور سیکلت ها سیستم تعلیق عقب وجود ندارد. سیستم تعلیق عقب در رابطه با سیستم تعلیق جلو برای کاهش ضربات جاده یا دنباله کار می کند.


اگزوز


هدف اصلی لوله های اگزوز خروج دود از موتور و همچنین هدایت و خفه کردن سر و صدای موتور است .

بیشتر لوله های اگزوز در امتداد قسمت پایین موتورسیکلت به عقب رانده می شوند و در پشت سواران تمام می شوند. بعضی از موتورسیکلت ها بسته به نوع ساخت و مدل ، طرف های پایین تر را تخلیه می کنند.
اگزوز ها یکی از متداول ترین اصلاحات موتور سیکلت ها هستند ، به طور معمول برای اینکه صدای موتور / صدای بلند تری به موتور سیکلت وارد شود و گاهی اوقات ظاهر یا محل لوله ها را تغییر داده ، اما می تواند مزایای عملکردی نیز داشته باشد.


باتری


باتری موتورسیکلت دقیقاً مانند ماشین است ، نیروی لازم برای موتور و لوازم جانبی را تأمین می کند و تقریباً همیشه در زیر صندلی راکب قرار دارد.

باتری های موتور سیکلت به طور معمول بسیار کوچکتر از اتومبیل ها هستند بنابراین ممکن است بدون اینکه موتور کار کند دوام بیاورد.

.


چراغها


چراغ جلو در قسمت جلوی موتورسیکلت قرار دارد و در صورت لزوم ، نور را فراهم می کند. بیشتر موتورسیکلت ها چراغهای جلو را بطور خودکار روشن می کنند .

راهنما:

چراغ راهنما مجموعه چراغ در جلو و پشت یک موتور سیکلت که نشان می دهد نیت خود را (تغییر خطوط) به سایر نقاط از ترافیک. این چراغ ها توسط سوئیچ نشانگر موجود در دسته فرمان کنترل می شوند.
چراغ ترمز: این نوری است که در قسمت عقب موتورسیکلت قرار دارد و هنگام اعمال کنترل ترمز روشن خواهد شد.
باربند
به طور پیش فرض موتور سیکلت ها به جز مدل های خاصی از موتور سیکلت ساخته شده برای مسافرت در مسافت های طولانی ، به هیچ وجه هیچ گونه باربندی روی آنها ندارند. بنابراین اگر می خواهید وسایل را روی موتورسیکلت ببندید ، باید لوازم جانبی ملزومات باربری موتورسیکلت را تهیه کنید تا وسایل خود را با خود همراه کنید. برخی از گزینه های متداول در زیر ذکر شده است:

باکس موتورسواری :

مجموعه ای از باکس هایی که روی گلگیر یا صندلی عقب سوار می شوند و یا می بندند تا امکان ذخیره سازی فراهم شود.


باکس عقب :

این نوع ذخیره سازی می تواند یا یک کیسه یا جعبه باشد که می تواند در صندلی عقب یا یک نقطه نصب روی موتور سوار شود یا به آن وصل شود


کوله پشتی :

بیشتر افراد فقط با موتور از کوله پشتی استفاده می کنند تا وسایل خود را سوار کنند. اگر از کوله پشتی استفاده می کنید ، سعی کنید که هنگام سوار شدن زیاد حرکت نکند یا از آنهایی که مخصوص موتور سواران طراحی شده اند استفاده کنید

جهت خرید و مشاهده لوازم یدکی و تجهیزات موتورسواری به نشانی زیر مراجعه کنید

https://bit.ly/3CKeaxh

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: